Kali̇brasyon Nedi̇r? Neden Yapılır?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
16 Kasım 2023, Perşembe
Kalibrasyon Nedir? Neden Yapılır?
Hayatımızın her anında etkileyici bir düzen var, değil mi? Peki, birbirinden farklı cihazlar, araçlar ve sistemlerin, nasıl bir araya geldiği, mükemmel bir şekilde nasıl uyum sağladığını hiç düşündünüz mü ? Aradığınız cevaplar burada.
Kalibrasyon Nedir? Neden Yapılır?

Kalibrasyon, bir ölçüm cihazının veya bir sistemdeki ölçüm birimlerinin, standart bir referans veya ölçümle kontrol gerçekleştirilmesi doğru güvenilir ve sonuçların elde edilmesi için ayarlama işlemidir. Bu sürecin, ölçüm cihazlarının doğruluğunu korumak ve sürekli olarak doğru ölçümler yapabilmelerini sağlamak amacıyla süreklilik sağlar.

Kalibrasyon genellikle uzman kişiler veya belirli parçalara uygun cihazlar tarafından bir laboratuvar ortamında yapılır. Standart referanslar, ulusal veya uluslararası ölçüm kalibrasyonları uygun olarak belirlenmiş ölçümleri içerir. Bu standartlar, belirli bir ölçüm biriminin ne kadar doğru olması gerektiğini belirler. Ölçüm cihazları, bu standartlarla karşılaştırılarak ve bunların verileri doğrulanır. Bu ölçüm cihazlarının oluşturduğu hatalardan arındırılır ve güvenilir ölçümler yapmaya devam ederler.

 
 
 
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın